Arhavi kafes balıkçılığına Hayır dedi
Haber
30 Kasım 2021 - Salı 22:41
 
Arhavi kafes balıkçılığına Hayır dedi
Arhavili’ler de ‘kafes balıkçılığı’na ‘Hayır’ dedi
ARHAVİ Haberi
Arhavi kafes balıkçılığına Hayır dedi

Hopa’dan sonra Arhavililer de denizlerine sahip çıkarak Kafes Balıkçılığı ÇED bilgilendirme toplantısına katılmayarak toplantının yapılmamasını sağladılar.

Artvin’in Arhavi ilçesi Hacılar Mahallesi açıklarında Defne Su Ürünleri İnş. San. Ve Ticaret A.Ş ile Özpekler İnşaat Taahhüt Dayanıklı Tüketim Malları Su Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılmak istenen ağ kafeslerde su yetiştiriciliği ile ilgili bilgilendirme toplantısı Hacılar Mahallesi halı saha yanındaki tesislerde şirket yetkilileri ile resmi kurum yetkilileri tarafından yapılmak istendi.

Toplantı başlamadan önce söz alan Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, Mayıs ayında belediye meclisinde oy birliği ile Arhavi sahillerinde kafes balıkçılığını istemedikleri doğrultusunda karar aldıklarını ifade ederek meclis karar örneğini kurum yöneticilerine iletti.

Ardından söz alan Avcılar ve Balıkçılar Derneği başkanı Seyfi Yazıcıoğlu, kafes balıkçılığının denizlerde ve çevrede verdiği zararları açıklayarak, bu işi yapanların doğru dürüst denetlenmediğini ifade etti. Akabinde toplantı başlamadan önce salonda bulunan yöre halkı ve balıkçılar kesinlikle kafes balıkçılığını istemediklerini beyan ederek toplantıyı terk ettiler ve toplantıya katılım göstermediler. Bu durum üzerine İlgili kurum temsilcileri ile muhtarlar kafes balıkçılığının istenmediği doğrultusunda tutanak tutarak imza altına aldılar. 

Söz konusu kafes balıkçılığı ile ilgili olarak Defne Su Ürünleri İnş. San. ve Ticaret AŞ’nin 201050 m2’lik alanda 50 metre çaplı kafesler ile Özpekler İnşaat Taahhüt Dayanıklı Tüketim Malları Su Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti’nin 196048 m2’lik alanda 30m çaplı kafesler öngörülmekteydi. Bu hesaplamalara göre her iki şirketin Arhavi açıklarında toplam 397098 m2’lik alanda devasa büyüklükte bir kafes balıkçılığı yapma hedeflenmekteydi.

Bu denli büyük bir alanda yapılması amaçlanan kafes balıkçılığı Projesi’ne ilişkin toplantı, Arhavi Hacılar Mahallesi ve Hopa Çamlıköy sakinleri ile yöre balıkçılarının yoğun tepkisi ile hayata geçirilmedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Arhavi,Kafes,Balıkçılığı
Yorumlar
Haber Yazılımı