Senem BAYRAMİN Batumda bir aşk heykeli Ali:Nino
Yazı Detayı
20 Mayıs 2022 - Cuma 15:45
 
Batumda bir aşk heykeli Ali:Nino
Senem BAYRAMİN
se@senm.com
 
 

Aşk güzel şey vesselam! Hele de kavuşmuşsan, hele de sarılmışsan

Ne yazık ki her zaman gökten üç elma düşmez ve her aşk mutlu sonla bitmez. Bazı aşkların kaderinde kavuşamamak vardır, efsane olmak vardır...Leyla ile Mecnun, Kerem ile Ashi, Ferhat ile Şirin, Romeo ve Juliet ve daha bilmediğimiz, duymadığımız niceleri... İşte o bilmediklerimizden biri Ali ve Nino... Farklı din ve kültürlerden gelip, yolları lise sıralarında kesişen Hristiyan Müslüman, Azeri - Gürcü ikileminde birbirlerine aşık olan Ali ve Nino, daha sonraları yüz yılın aşkı" olarak nitelendirilecek bir hikayenin kahramanlarıdırlar.

Ali Doğu kültürüyle yoğrulmuş, Müslüman soylu bir ailenin oğludur. Nino ise Hristiyan Batı kültürünü benimsemiş, Avrupai yetiştirilmiş bir Gürcü ailenin kızıdır. Birbirlerine aklınıza gelebilecek her konuda o kadar denk değildirler ki, olursa bu kadar olur denilecek türden. Ali, Nino'nun kendisiyle birlikte Bakü'ye gelmesini, örtünmesini ve Doğu kültürünü kabullenmesini istemektedir fakat Nino, Avrupai yaşam tarzını benimsemektedir. Her iki tarafın da aileleri bu ilişkiyi onaylamamalarına rağmen, sevgileri o kadar güçlüdür ki asla vazgeçmezler. Bu engelleri nasıl aşacaklarını düşünmeye başlarlar. Zaman içinde aileler de ikna olup ikisinin birlikteliğine onay verirler ve  Ali ve Nino nihayet evlenirler. 

Birinci Dünya Savaşı'nın yaşandığı yıllara tekamül eden aşkları iki kültür arasında büyük savaşlar nedeniyle sarsıntılar geçirir. Bu sırada bir kızları olmuştur. Bakü'nün Ruslar tarafından istila edilmesiyle kızı ve Nino'nun güvenliğini sağlamak isteyen Ali, onları Tiflis'e gönderir ve kendisi ülkesini savunmak için katıldığı savaşta Rus askerlerinin kurşunlarıyla hayatını kaybeder.

Azeri yazar, Kurban Said'i, 1937 yılında kaleme aldığı ünlü romanının baş karakterleri olan Ali ve Nino'nun trajik aşk hikayeleri, 2007 yılın da Gürcistan'ın Batum şehrinde yapılan, adına " Aşk Heykeli" denilen heykellere hayat vermiştir. Birbirinden ayrı parçalar halinde duran heykeller, her akşam saat 7'de, motorlu bir mekanizma yardımıyla birbiri ne yaklaşır, göz göze gelir, sonra birbirlerinin içinden geçerek tek vücut haline gelir, sonra da ayrılarak uzaklaşırlar. Bu heykelle birlikte Ali ve Nino aşkı ölümsüzleşmiştir. Batum'a yolunuz düşerse bu muazzam görsel şöleni kaçırmamanızı öneririm.

Peki kavuşmak mı ? Efsaneleşmek mi ? desek cevabınız ne olurdu?

 
Etiketler: Batumda, bir, aşk, heykeli, Ali:Nino,
Yorumlar
Haber Yazılımı