Geleneksel 27. Sarıgöl Boğa Güreşleri başladı
Haber
27 Mart 2022 - Pazar 19:02
 
Geleneksel 27. Sarıgöl Boğa Güreşleri başladı
ŞAVŞAT Haberi
Geleneksel 27.  Sarıgöl Boğa Güreşleri başladı

Artvin’in Yusufeli ilçesinde bu yıl 27.’si düzenlenen geleneksel Sarıgöl Boğa Güreşleri başladı.
Artvin merkez ve ilçelerinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen boğa güreşleri, Yusufeli ilçesi Sarıgöl köyünde başladı. Baş, başaltı, büyükorta, küçükorta, ayak ve deste olmak üzere 6 kategoride gerçekleştirilen boğa güreşleri, deste, ayak ve küçükorta kategorileriyle başladı. Festivalin ilk gününde 32 boğa kıyasıya kapıştı.
Sarıgöl Spor Kulübü tarafından düzenlenen güreşlerde, 400 ile 950 kilogram ağırlığında olan boğalar, kendi kategorilerinde tek tek müsabakaya çıkartılıyor. Rakiplerini tek tek eleyerek birinci olan boğalara para ödülü verilirken, aynı zamanda 200 yıllık bir kültür yaşatılmaya çalışılıyor.
Festivalin ilk gününde düzenlenen müsabakalar sonucunda , Deste kategorinde Dursun Kalkılıç’a ait ‘Bozo’ isimli boğa birinci olurken sahibine 2 bin 500 lira kazandırdı. Ayak kategorisinde ise Gökhan Topçu’ya ait ‘Kılıç’ isimli boğa birinci olurken sahibine 4 bin lira, Küçükorta kategorisinde ise Ahmet Şahin’e ait ‘Felaket’ isimli boğa birinci olurken sahibine 5 bin 500 lira para ödülü kazandırdı.
Festival, yarın yapılacak "büyük orta", "başaltı" ve "baş" güreşleriyle sona erecek.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Geleneksel, 27., , Sarıgöl, Boğa, Güreşleri, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı