Arhavi Refah Partisi ilçe Başkanı Uzuner'den Çaykur Açıklaması.
Haber
25 Mayıs 2021 - Salı 10:34
 
Arhavi Refah Partisi ilçe Başkanı Uzuner'den Çaykur Açıklaması.
Refah Partisi ilçe Başkanı Muhammet Uzunder'den Çaykur Açıklaması.
ARHAVİ Haberi
Arhavi Refah Partisi ilçe Başkanı Uzuner'den Çaykur Açıklaması.

Yaş Çay alım fiyatı en az 5 TL olmalıdır'

Yeniden Refah Partisi Arhavi İlçe Başkanı Muhammet Uzuner, Çay üreticilerinin çektiği sıkıntı ve sorunlara değinerek, Yaş Çay alım fiyatının en az 5 TL’den aşağı olmaması gerektiğini vurguladı.

'Yaş Çay alım fiyatı en az 5 TL olmalıdır'

Yeniden Refah Partisi Arhavi İlçe Başkanı Muhammet Uzuner, çay sezonu öncesi yaptığı yazılı açıklamada, çay fiyatlarının enflasyon oranının altında belirlenmesinin mağduriyetler oluşturduğuna dikkat çekerek 2021 yılı için yaş çay alım fiyatının 5 TL'den az olmaması gerektiğini ifade etti.


Çay fiyatı bölgesel kalkınma ve refah seviyesi için önemli


Muhammet Uzuner çay üreticinin daha fazla mağdur edilmemesi gerektiğine vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı:


"Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illeri ekonomik gelir kaynağının mihenk taşı olan “Çay” fiyatının enflasyonla mücadele argümanı olarak değerlendirilmesi ülke ekonomisinin güçlü olmadığı sonucunu net olarak ortaya koymaktadır. Bölgede 1 milyon adet üzerinde çay cüzdanı sahibi olan müstahsil ve üretim şartlarındaki zorluklar göz önüne alındığında Çaya verilecek olan fiyat, bölgesel kalkınma ve refah seviyesinin yükselmesi için önem arz etmektedir."


Pandemi esnafın belini büktü


Uzuner, 2020 yılında başlayan Pandemi süreci nedeni ile ekonomik zorlukların baş gösterdiğini; esnafın kirasını dahi ödeyemez hale gelmesi ve işverenlerin mecburi işçi çıkarmaları, vatandaşın geçim derdine düşmesine, elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödeyemez hale gelmesine sebep olduğunu hatırlatarak, belirlenecek olan fiyatta bu durumun göz önüne alınmasının gerekliliğini savundu.


Yaş Çay fiyatı 5 TL'den az olmamalıdır


'Vatandaşın derdine derman olması gereken merciiler görevini yerine getirmek yerine enflasyon oranının altında bir fiyat artışı vererek mağduriyetler zincirine bir halka eklediler' diyen Uzuner, "Talihsizlik olarak adlandırdığımız 2020 yılı 1 kilogram yaş çay fiyatı 3,27 TL, destekleme fiyatı 0,13 TL ile toplamda 3,40 TL olarak açıklanmıştı. Aynı hatanın tekrar edilmemesi, mağduriyetlerin ortadan kaldırılması ve reel fiyatlar ve artışlar üzerinden yola çıkılarak, 2021 yılı yaş çay fiyatı belirlenirken Mart ayı Tüketici Fiyat Endeksi (%35) ve ilaveten %15 ek zam yapılarak toplamda %50 zam yapılması gerekliliği masaya konulmalıdır. Bu veriler ele alınarak belirlenecek oran ile, 1 kilogram yaş çay fiyatı 4,90 TL ve destekleme fiyatı da 0,13 TL olarak, toplamda 5,00 TL’den az olmaması, ve uzun yıllardır destekleme fiyatının sabit kalması da göz önüne alınarak destekleme fiyatında da revizyon yapılması çay üreticisinin yegane hakkıdır." dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: refah,partisi,ilçe,başkanı,muhammet,uzuner
Yorumlar
Haber Yazılımı