Arhavi Ziraat Odası Başkanı Yıldızbayrak Çiftçinin İsteklerini Açıkladı
Haber
07 Mayıs 2021 - Cuma 20:25
 
Arhavi Ziraat Odası Başkanı Yıldızbayrak Çiftçinin İsteklerini Açıkladı
Çay Tarımında Kimyasal Gübreleme İle Mücadelemiz Devam Edecek
ARHAVİ Haberi
Arhavi Ziraat Odası Başkanı  Yıldızbayrak  Çiftçinin İsteklerini Açıkladı

Yaş çay sezonunun açılmasına az bir süre kala Artvin Arhavi Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık YILDIZBAYRAK çay bahçelerinin rehabilitasyonu ve çay Kanun Tasarısı ile ilgili çiftçinin istekleri hakkında konuştu.Ülkemizde 1938’den beri üretimi devam eden ve 830.000 dekara yayılan çay tarımında geçen günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Çaykur ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) iş birliğinde  ‘‘ Çay Tarımının Rehabilitasyonu’’projeleri  hazırlanmıştı. Arhavi Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Yıldızbayrak proje kapsamında ekonomik ömürlerini tamamlayan çay bahçelerinin nitekli fidanlarla yenilenerek çayda verimi artırmaya yönelik çalışmalar yapılabileceğini belirtti. Ziraat Odaları ve çay üreticileri olarak budamanın önümüzdeki yıl devam etmesi durumunda budama yapılan alanların çapalanması, kireçlenmesi, toprak düzenleyicilerin kullanılması ve bunları yapan üreticinin ruhsatının açılması, budama parasının arttırılması, ayrıca toprak düzenleyici ve kirecin ve işçi bedelinin devlet tarafından ödenmesini de talep ettiklerini vurguladı.

‘‘Çay Tarımında Kimyasal Gübreleme İle Mücadelemiz Devam Edecek’’

Arhavi Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yıldızbayrak, çay tarımında kullanılan kimyasal gübrelerden bir an önce kurtulması gerektiğini vurguladı. Yıldızbayrak sözlerine toprak yapısını ve içme sularını olumsuz etkileyen kimyasal gübrenin kaldırılıp organik gübrenin tüm bölgede geçilmesinin sağlanması gerektiğini ifade ederek devam etti. Yıldızbayrak ‘’Şayet çay bahçelerini organik alanlara dönüştürebilirsek bölgemizde her alanda gelişme yaşanacak ve göç veren değil göç alan bölge haline geleceğiz.’’ dedi.

‘‘ÇAY NAKLİYECİLERİNE MUTLAKA DESTEK SAĞLANMALIDIR’’

Yıldızbayrak, akaryakıt fiyatlarındaki değişikliklere dikkat çekerek bu hızlı artıştan etkilenecek olan yaş ve kuru çayda çalışan nakliyecilere mutlaka destek sağlanması gerektiğini belirtti.

‘‘ÇAY TABAN FİYATI DESTEKLEME HARİÇ 4,34 TL OLMALIDIR’’

Yıldızbayrak son olarak yaş çay sezonunun açılmasına kısa bir süre kala yaş çay taban fiyatı çalışmalarından bahsetti. Ziraat Odaları olarak, üreticilerin dekar başına yaptığı giderler ve ülkede ekonomik anlamda yaşanan gider artışları göz önüne alındığında Yıldızbayrak, yaş çay taban fiyatının destekleme hariç 4,34 TL olması gerektiğini belirtti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: arhavi
Yorumlar
Haber Yazılımı