Denizdeki Bolluk Tezgaha Yansımadı
Haber
03 Ekim 2021 - Pazar 20:08
 
Denizdeki Bolluk Tezgaha Yansımadı
Denizdeki Bolluk Tezgaha Yansımadı
ARHAVİ Haberi
Denizdeki Bolluk Tezgaha Yansımadı

Teknelerin denizden fazlasıyla son dönemde palamut avlamasına rağmen rağmen Artvin ve Rize tezgâhlarında pahalılık sürüyor.
1 Eylül itibariyle açılan av sezonunun ardından Karadeniz açıklarında balık avı hız kesmeden devam ediyor. Karadenizli balıkçıların deniz üzerinde binlerce kasa palamut tutmasına rağmen bu bolluk tezgahlara yansımadı.
Tanesi 30 -35 TL'den satılan palamutun fiyatının balıkçı esnafına göre düşmeme nedeni kayıkçıların balıkları büyükşehirlere göndermesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla tezgâhlara balığın az gelmesi hem vatandaşı hem de satıcıyı zor duruma düşürüyor.
Tezgahtaki pahalığın sebebi balığın Artvin ve Rizeye  satılmaması
Kayıkçıların tuttuğu balıkların birçoğunu daha çok satıldığı için büyük şehirlere gönderdiğini, bu nedenle Rize-Artvin  tezgâhlarında fiyatların yüksek olduğunu belirten Birol Duman “Kayıkçılarımız, balıkçılarımız tuttuğu balıkları Rize'de Artvin'de tutmuyorlar. Büyük şehirlere yolluyorlar. Büyük şehirlerde balık para yapıyor. 20 milyonluk İstanbul’da adam balığı satacak birisini buluyor. Burada balıkları Artvinli Rizeli yemiyor. İstanbul gibi yerlerde insanlar balık fazlasıyla yiyor. Haliyle balıkçılar tutukları balıkları büyük şehirlere gönderiyor. Bu kayıkçılara bağlı. Balığı büyük şehirlere gönderdikleri için tezgâhlarda fiyat böyle oluyor. Şu anda palamut bolluğu var fakat büyük şehirlere gönderildiği için fiyatı yüksek oluyor. Para kazanmak için büyük şehirlere gönderiyorlar. Haliyle insanları düşünmüyorlar” ifadelerini kullandı.
"Bize az geldiği için tezgaha pahalı yansıyor"
Rize -Artvin  tezgâhlarına balık az gönderildiği için fiyatların haliyle yüksek olduğunun altını çizen Terim Köroğlu isimli balıkçı ”Bunun sebebi büyük şehirlerde olan rağbetten kaynaklanıyor. Çünkü palamut orada daha çok para ettiği için oralara gönderiliyor. Mecbur bize de az geldiği için tezgâhlara pahalı yansıyor. Büyük şehirlerde nüfus fazla, insanlar daha çok rağbet gösteriyorlar. Para kazanılıyor. Yurt içi ihracat diyebiliriz” şeklinde konuştu.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: arhavi,palamut,fiyatları
Yorumlar
Haber Yazılımı